Czy menopauza wpływa na libido?

Czy menopauza wpływa na libido?

Opublikowano: 2020-05-18 12:05:08
Kategorie: Babski świat , Styl życia

Podczas menopauzy możesz zauważyć, że twoje libido lub popęd seksualny się zmienia. Niektóre kobiety mogą odczuwać wzrost libido, podczas gdy inne doświadczają spadku. Nie wszystkie kobiety przechodzą przez to obniżeniem libido, chociaż jest to bardzo częste. W większości przypadków niższe libido podczas menopauzy wynika z obniżonego poziomu hormonów.

Te obniżone poziomy hormonów mogą prowadzić do suchości i napięcia pochwy, co może skutkować bólem podczas seksu. Objawy menopauzy mogą obejmują:

  • depresja,
  • wahania nastroju,
  • przybranie na wadze,
  • uderzenia gorąca.

Jeśli doświadczasz utraty libido, możesz spróbować zwiększyć swój popęd seksualny, zmieniając styl życia oraz korzystając ze specjalnych suplementów na libido dla kobiet. 

Spadek libido

Menopauza może negatywnie wpływać na libido na kilka sposobów. Podczas menopauzy zarówno poziom testosteronu, jak i estrogenu zmniejszają się, co może utrudniać naturalne pobudzenie.

Niższe poziomy estrogenu prowadzą do zmniejszenia dopływu krwi do pochwy, co może negatywnie wpłynąć na naturalne nawilżenie pochwy, powodując nadmierną suchość.. Może również prowadzić do przerzedzenia ściany pochwy, znanej jako zanik pochwy. Suchość pochwy i atrofia często prowadzą do dyskomfortu podczas stosunku.

Inne zmiany fizyczne podczas menopauzy mogą również wpływać na twoje libido. Na przykład wiele kobiet przybiera na wadze w okresie menopauzy, a dyskomfort związany z nowym ciałem może zmniejszyć ochotę na seks. Uderzenia gorąca i nocne poty są również częstymi objawami. Można zetknąć się ze zmianami nastroju, depresją i drażliwością.

Komunikuj się ze swoim partnerem

Utrata libido podczas menopauzy jest często spowodowana objawami fizycznymi, ale poczucie większej więzi z partnerem może również pomóc Ci w odpowiednim nastroju na seks. Utrzymuj otwarte linie komunikacyjne i bądź szczera na temat swojego związku i tego, przez co przechodzisz, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. 

Skoncentruj się na intymności

Seks nie jest jedynym sposobem na zbliżenie się do partnera. Całowanie, pieszczoty i inne nieseksualne akty intymności mogą w rzeczywistości pomóc zwiększyć popęd seksualny, tworząc więź między Tobą, a partnerem. Na pewno pomoże w tym długa gra wstępna.

Ćwiczenia Kegla

Ćwiczenia Kegla mogą pomóc napiąć mięśnie miednicy oraz poprawić odczucia podczas seksu, w tym osiąganiu dłuższych i intensywniejszych orgazmów. Jeżeli nigdy nie wykonywałaś tych ćwiczeń, musisz je, najpierw,  odpowiednio zlokalizować. Najlepiej w tym celu udać się do toalety. Podczas sikania, spróbuj zatrzymać strumień. To właśnie te mięśnie są kluczem do twojego sukcesu. Aby osiągnąć zakładane rezultaty trzeba się nastawić na systematyczne ćwiczenia. 

Przykładowe ćwiczenia: należy zacisnąć mięśnie na 2 sekundy, a następnie rozluźnić mięśnie na 2 sekundy. Powinno się wykonać co najmniej  5 serii. Z biegiem czasu można zwiększyć trening do 5 sekund zaciśnięcia i rozluźnienia. To wszystko zależy od Ciebie i Twoich mięśni. Do urozmaicenia treningów zaleca się także korzystanie z kulek Gejszy. Więcej na ten temat przeczytasz w artykułach: https://www.secretive.pl/blog/porady-recenzje-kuleczki-gejszy-c13.

Wizyta w sexshopie

W sklepach internetowych można znaleźć szeroką gamę produktów na libido u kobiet, w każdym wieku. Występują w postaci tabletek, żeli, sprayu, czy też kropelek podniecających. Polecamy zajrzeć do kategorii Tabletki na libido dla kobiet.

Wizyta u specjalisty

Jeśli przechodzisz menopauzę i zauważysz zmiany w swoim libido, lekarz może pomóc ustalić przyczynę tych zmian.

W zależności od przyczyny spadku popędu seksualnego lekarz może skierować Cię do innego specjalisty w celu uzyskania pomocy. Na przykład może zalecić wizytę seksuologa, jeśli nie ma fizycznej przyczyny obniżonego libido, lub poradę małżeńską, jeśli ty i twój partner chcecie pomóc w poprawie waszych relacji. 

Leczenie

Istnieje wiele sposobów leczenia zmian libido spowodowanych menopauzą.

Hormonalna terapia zastępcza (HRT)

Jednym ze sposobów jest leczenie podstawowych zmian hormonalnych za pomocą terapii hormonalnej (HTZ). Pigułki estrogenowe mogą pomóc zmniejszyć suchość pochwy i zanik pochwy, zastępując hormony, których organizm już nie wytwarza. Istnieje potencjalne poważne ryzyko terapii estrogenowej, w tym zakrzepów krwi, zawałów serca i raka piersi. Odpowiednim wyborem może być też, krem ​​estrogenowy lub pierścień dopochwowy.

Istnieją również dowody na to, że umiarkowane dawki testosteronu mogą pomóc kobietom przechodzącym menopauzę zwiększyć libido. Terapia testosteronem ma również potencjalne negatywne skutki uboczne, w tym ryzyko wyższego cholesterolu oraz zwiększonego wzrostu włosów i trądziku.

Odpowiedni lubrykant

Dzięki niemu można zmniejszyć suchość pochwy, zapewnić mniejsze tarcie, a przez to zniwelować uczucie dyskomfortu podczas seksu. Więcej na temat lubrykantu przeczytasz: https://www.secretive.pl/blog/lubrykant-jak-wybrac-n106

Dodaj komentarz

 (z http://)