Wibrator i jego... Dłuuuga historia - czyli kiedy powstał pierwszy wibrator?

Wibrator i jego... Dłuuuga historia - czyli kiedy powstał pierwszy wibrator?

Opublikowano: 2018-02-14 15:27:32
Kategorie: O zabawkach erotycznych , Wibratory - poradniki, opinie i recenzje

Prototypy tego erotycznego cudeńka powstały już w prehistorii. Zastanawia Cię co było potem? Ten artykuł jest dla Ciebie :) Sprawdź Jak powstał wibrator i... jak wykorzystywano go do leczenia histerii u kobiet.

Kiedy powstał pierwszy wibrator?

Niemcy, okolice miejscowości Ulm i 20 centymetrowy "wibrator" wykonany z kamienia. Właśnie tego typu urządzenie odkryli archeolodzy. Datowane jest ono na czasy około 28 tys. lat temu. Nie ma pewności, że wykorzystywany był w celach erotycznych (niektórzy twierdzą, że używano go podczas obrzędów religijnych), jednak kształt jednoznacznie przypomina nam dzisiejsze gadżety :)

Prehitoryczne dildo znalezione w NiemczechPrehitoryczne dildo znalezione w Niemczech

Grecy, twórcy demokracji i filozofii pozostawili po sobie liczne wskazówki dot. dildo. Dwie przyjaciółki Metro i Koritto z komedi Herondasa z Kos wymieniają się informacjami, gdzie kupić dobre dildo. Owe akcesoria ze skóry wyrabiał szewc, który przybył z dalekiego kraju - Jonii (dzisiejsza Turcja).

Greckie prostytutki również stosowały gadżety erotyczne. Drewniane dilda obleczone skórą :)

Ciekawostka: pracownice domów publicznych stosowały ciekawą formę marketingu - na podeszwach sandałów miały wyryte w negatywie słowa "Pójdź za mną". Napis odbijał się na pyle miejskich uliczek i wskazywał drogę do przybytku przyjemności dla mężczyzn :)

Ekskluzywne wibratory dla chińskich konkubin

To były prawdziwe dzieła sztuki - wykonywane z drogocennych materiałówtakich jak kość słoniowa lub brąz - dilda używane na dworach chińskich cesarzy. Pałacowe pokojówki zaspokajały nimi całe rzesze cesarskich konkubin.

Dildo służące na dworach chińskich cesarzyDildo służące na dworach chińskich cesarzy

Najbardziej zaawansowany prekursor wibratora

Finezyjne i przerażające wynalazki stosowały starożytne Egipcjanki. Poza prawdziwymi dziełami sztuki jak sztuczny fallus Kleopatry, używały one również tykw, do których wkładano pszczoły.

Potrząśnięcie pojemnikiem z upchniętymi owadami - doprowadzało je do wściekłości,a one sprawiały, że urządzenie zaczynało wibrować. Był to najbardziej zaawansowany protoplasta wibratora aż do XIX wieku.

Potrzeba matką wynalazku

Dokładnie tak było w przypadku wibratora, który powstał by odciążyć lekarzy z nadmiernej ilości pracy. Wszystko wynikało z przekonania, że wszystkie dolegliwości trapiące ówczesne kobiety powoduje histeria. Czym była ta choroba?

Rycina przedstawiająca masaż wodnyRycina przedstawiająca jak wykonywać masaż wodny

Hipokrates twierdził, że histeria to wędrówka macicy, która wysuszona przemieszczała się w okolice wątroby. Jeśli dotarła do serca - powodowała u kobiet zawroty głowy i ataki niepokoju. Głównym "lekarstwem" na tę dolegliwość miał być seks. W późniejszych czasach terapia została uzupełniona o masaże wodne oraz jazdę konną lub... Manualną stymulację prowadzoną przez lekarza, który miał za zadanie doprowadzić pacjentkę do orgazmu, co miało na jakiś czas zniwelować objawy histerii. Był jednak pewien problem - cierpiących kobiet było dużo, a lekarzy mało :)

Reklama symulatora jazdy konnejReklama symulatora jazdy konnej

Więcej wyleczonych pacjentek to większe zyski. Jak zatem usprawnić proces terapii? Odpowiedzią była automatyzacja zabiegu. Zmiany zwiastował podobny do ręcznej wiertarki Pulscon (1890 r.). Niestety nie był zbyt popularny.

Ciekawostka: Fabularyzowaną historię wynalezienia wibratora można zobaczyć w filmie pt. "Histeria. Romantyczna historia wibratora".

Pulscon - wibrator przypominający ręczną wiertarkęPulscon - wibrator przypominający ręczną wiertarkę

Rok po opracowaniu Pulscona pojawia się Manipulator – przypominający parowóz wibrator:

Manipulator - wibrator parowyManipulator - wibrator parowy

Na szczęście opatentowano wibrator napędzany silnikiem elektrycznym (1902 r.). Nie był to gadżet, który znamy dziś, ale stanowił zwiastun zmian na lepsze :)

Wibrator już nie tylko w gabinetach lekarskich!

Przed pierwszą wojną światową wibratory trafiły z gabinetów lekarskich do domów. Co może wydać nam się dziwne, urządzenia te były wtedy traktowane jak zwyczajne sprzęty domowe, a ich liczne reklamy znaleźć można było w prasie.

Kolejne lata to następne usprawnienia. Ciekawym pomysłem okazał się niewinny masażer skroni (to było jego dodatkowe przeznaczenie). Uznano, że świetnym wibratorem może okazać się ręka z przymocowanym do niej silnikiem o nazwie Oster Stim-U-Lax :)

Oster Stim-U-Lax - wibrator na rękęOster Stim-U-Lax - wibrator na rękę

Sprzęt o nazwie Niagara N1

Opracowany w 1954 roku wibrator z możliwością regulacji natężenia wibracji za pomocą potencjometra. Wyróżniał się na tle konkurencji.

Niagara N1 - wibrator regulowany potencjometremNiagara N1 - wibrator regulowany potencjometrem

Dzisiejsze wibratory nie różnią się (co do zasady działania) od Niagary N1 i pomimo, iż mają już ponad 60 lat, to nic nie wskazuje by przeszły na emeryturę :)

Te wywodzące się z XIX- wiecznej medycyny urządzenia cieszą się niezwykłą popularnością.

Dodaj komentarz

 (z http://)